Ön Talep Formu

Randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Telefon Numaramız: (+90) 546 437 07 38

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field

Saç Ekiminin Yan Etkileri Var Mı?

Günümüzde saç ekimi operasyonlarının sayısının iyiden iyiye artması ve bu tür operasyonlarda Türkiye’deki saç ekim merkezlerinin öneminin ortaya çıkması, saç ekimine karşı duyulan ilgiyi de aynı oranda fazlalaştırmış durumda. Ancak elbette ki saç ekimi operasyonlarının artması, akıllardaki soruların ve mevcut cevapların da artması sebep oldu. Bu sorulardan bir tanesi de kuşkusuz ki saç ekiminin yan etkileri var mı? oldu. Peki, bu konuda hangi değerler ön plana çıkıyor? Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

Saç Ekiminin Yan Etkileri

Cerrahi anlamda çok az riskli bir operasyon olsa da, insanların akıllarında bazı sorular oluyor. Bu soruların cevaplanması ve daha sonra operasyonun gerçekleştirilmesi elbette ki operasyon uygulanacak kişinin psikolojisi için de daha doğru. Peki, saç ekimi sonrasın yan etkiler meydana geliyor mu? Evet. Bazı yan etkiler var. Bu yan etkilerden kimileri sık sık görülürken, kimileri de bazı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Şimdi sizlere tüm bu yan etkilerden bahsedelim.

  • Saç Ekilen Bölgedeki Kaşıntı: Saç ekimi sonrasında saç diplerinde bazı yaralar oluşur ve bu yaraların iyileşmesi de zaman alır. İşte iyileşme süreci hızlandığında ve yaralar iyileşmeye başladığında da kaşınma belirtisi kendisini gösterir.
  • Saç Ekimi Sonrasındaki Kanama: Saçın alındığı donör bölgede ve saçın ekileceği bölgede cerrahi müdahalenin gerçekleştirilebilmesi için mikro kesiler gerçekleştirilmektedir. Bu kesiler sonucunda da en önemli belirtilerden bir tanesi olan az kanama oluşur.
  • Saç Ekimi Sonrasında Oluşan Şişlik: Saç ekimi yaptıran hastaların %80’inde görülebilen ödem ve şişlik, lokal anestezi sebebi ile oluşmaktadır. Gerekli olan dinlenmeler gerçekleştirilirse, etkisini birkaç gün içerisinde yitirmektedir.
  • Saç Diplerinde Kabuklanma: Kan ve benzeri sıvıların saç köklerinin dibinde birikmesi ve daha sonra bu tür sıvıların orada kuruması ile kabuklanmalar oluşabilmektedir.
  • Saç Ekimi Bölgesinde Sivilcelenme: Saç diplerinde oluşan sivilcelenme bazı durumlarda 2 hafta sürebilirken, bazı durumlarda bu durum 3 ya da 4 aya kadar uzayabilmektedir.

Yukarıdaki belirtiler, hemen hemen her hastada görülebilen belirtilerdir. Bu nedenle saç ekimi uzmanının belirttiği kriterlere en ince ayrıntısına kadar uyulması gerekir. Peki, saç ekimi sonrasında çok sık rastlanmayan ancak yine de görülme olasılığı bulunan yan etkiler hangileridir?

Saç Ekimi Sonrasında Nadir Görülen Yan Etkiler

Saç ekimi sonrasında sık sık yan etkiler görülse de, bazı durumlarda nadir yan etkiler de görülebilir. Peki, bu yan etkiler nelerdir?

  • Enfeksiyon Riski: Günümüz saç ekim operasyonlarında enfeksiyon riski en aza inmiş olsa da, bazı durumlarda enfeksiyon riski de görülebilmektedir.
  • Dermoit Kist Riski: Sık karşılaşılan bir belirti olmasa da, bazı durumlarda hastaların karşısına çıkabilmektedir. Kabuksu yapıya sahip olan minik keseler olarak tanımlanabilen Dermoit Kist, sık olmayan ancak yine de görülebilen yan etkiler arasında yer almaktadır.
  • Saç Derisinde Renk Değişikliği: Pigment deformasyonu olarak da tanımlanabilen saç derisinde renk değişikliği problemi, saç ekimi operasyonu sonrasında oluşabilecek yan etkiler arasında yer almaktadır. Bu yan etki sık sık karşılaşılan bir yan etki olmasa da, yine de ortaya çıkabilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere, sık sık görülen yan etkiler kadar, nadir görülen yan etkiler de bulunmaktadır. Bu konuda başına buyruk hareket etmekten kaçınılır ve saç ekimi uzmanının belirttiği kıstaslara harfiyen uyulursa, pek çok belirti oluşmaz ya da çok kısa süre içerisinde ortadan kalkabilir.

Saç ekimi operasyonu geçiren ya da geçirecek olan kişilerin akıllarına takılan pek çok soru var. Bu sorular genel anlamda farklılık gösteriyor. Ancak “Saç Ekiminin Yan Etkileri Var Mı?” sorusu oldukça dikkat çekici ve fazlasıyla soruluyor. Bizler de bu içeriğimizde sizlere konu ile ilgili tüm bilgileri detayları ile birlikte sunmaya çalıştık.

İletişim Bilgilerimiz

(+90) 546 437 07 38
(+90) 546 437 07 38
info@sacekimiankara.com
Uğur Mumcu Cad. No:61/6 Büyükesat Çankaya / ANKARA

Diğer Yazılarımız

Menü